Jiří Plocek (1961)

Má vzdělání přírodovědné (RNDr., Univerzita Jana Evangelisty Purkyně - dnes Masarykova - v Brně) , vedle toho získal základy hudebního vzdělání jako žák LŠU. Vše ostatní, čemu se v životě věnoval a za co byl případně i oceněn (hudebník, publicista, vydavatel, redaktor), se naučil samostudiem a praxí.

OSOBNÍ VYZNÁNÍ AUTORA:

Po desetiletích života s písní – jako hudebník, producent, vydavatel, publicista a rozhlasový redaktor - jsem se rozhodl pokusit se o syntézu. Chci vytvořit celistvé pojednání, které by uchopilo píseň jako významný kulturní fenomén,  jako symbolický  jazyk, jako prostředek sebevyjádření, komunikace, léčení, jako součást našeho životního prostředí a současně i jako součást identity jednotlivce a společnosti. K tomu chci využít poznatků z různých oborů a spojit je esejistickým stylem. Knha Píseň duše by měla být určena širšímu publiku - všem, kteří mají  hlubší a láskyplný vztah k písni.

Mám to štěstí, že můžu využít jako východisko hudební kulturu Moravy, jíž se dlouhodobě věnuji, stejně jako poznatky, které jsem na své muzikantské pouti získal při setkáních s osobnostmi naší písničkářské scény a při svých cestách do zahraničí jako vydavatel i jako redaktor.

Výsledné dílo tedy bude vycházet z terénu domácího, ale ukotveno bude i mezinárodně.

 

 

PODROBNOSTI O AUTOROVI
 
(další přehled informací o mé činnosti poskytují i mé osobní stránky https://jiriplocek.webnode.cz/)

 

Ve svém životě jsem působil (vedle počáteční dráhy biochemického výzkumníka) jako:

HUDEBNÍK

Kromě stovek koncertů s různými skupinami (především Poutníci a pak Teagrass) jsem se povětšinou jako mandolinista podílel celkem na zhruba dvacítce gramofonových alb a CD. Některé z nich byly oceněny, například CD Písňobraní (s Jitkou Šuranskou) získalo žánrovou cenu Anděl za rok 2005.

HUDEBNÍ PRODUCENT A VYDAVATEL 

Je za mnou produkce nejméně padesáti CD, z nichž zhruba 30 vyšlo pod značkou GNOSIS BRNO.  Velkou část z nich jsem kromě přípravy zvukového záznamu opatřil i textovou dokumentací. Kromě dílčích projektů (jednotlivci, skupiny) jsou některé tituly reprezentacemi institucí či regionů: Proměny v čase (2001) – pohled na tradiční hudbu na Moravě v minulosti a dnes, Co ani nečas nesmazal (2009) – průřez hudebními archivy Českého rozhlasu Brno, Živá píseň Strážnice (2015) – retrospektiva našeho největšího folklorního festivalu v letech 2000 – 2014.

Za titul Nejstarší nahrávky moravského a slovenského lidového zpěvu (1909 – 1912), vydaného pod mou značkou GNOSIS BRNO v roce 1998 jsem získal několik ocenění, například cenu Classic, udělovanou Českým hudebním fondem ve spolupráci s Ministerstvem kultury. Za svou edici tradiční hudby jsem získal Cenu Národopisné společnosti.

Od roku 2017 jsem obnovil příležitostnou vydavatelskou činnost a vydal jsem postupně dvě CD Moravské hlasy (2017, 2019), která mapují moravské regionální zpívání bez instrumentálního doporovodu.

V roce 2020 jsem vydal vzpomínkový sampler  CD Květy nevadnoucí u příležitosti 25 let zahájení folklorní edice vydavatelství GNOSIS BRNO.

 

ROZHLASOVÝ REDAKTOR

S  Českým rozhlasem jsem od druhé poloviny 90. let spolupracoval jako externí autor pořadů,  roku 2006 jsem nastoupil jako dramaturg Brněnského rozhlasového orchestru lidových nástrojů a posléze jsem se stal i hudebním redaktorem se zaměřením na folklor a žánry jako folk, country, world music. Mým (nejen) rozhlasovým učitelem byl Jaromír Nečas (1922 - 2015).

PUBLICISTA

Kromě velkého množství článků s hudebně-kulturní tematikou jsem přispíval textem po několik let i do sborníku interdisciplinárního Kolokvia v rámci Folkových prázdnin v Náměšti nad Oslavou, kde jsem se věnoval obecnějším úvahám o povaze hudby, žánru world music a dále introspektivním reflexím vlastní muzikantské dráhy. Vedle toho jsem spoluzaložil a v letech 2009 - 2018 vedl Kulturní noviny.

Jsem spoluautor kapitoly o hudbě České a Slovenské republiky v celosvětově dostupné příručce Rough Guide to  World Music (Rough Guides 1999).

V roce 1999 jsem připravil a vydal knihu Písně 1964 – 1999, která je biograficky pojatým zpěvníkem sourozenců Ulrychových.

V roce 2003 jsem v nakladatelství Torst vydal knihu Hudba středovýchodní Evropy zaměřenou na tradiční hudbu a world music.

Jsem spoluautorem a editorem knihy Sušilovské zrcadlo (Nové cesty starých písní) vydané v roce 2005 sdružením Folklorum. Tato kniha obsahující příspěvky dvaceti osobností různého zaměření a věku (folkloristé, hudebníci, spisovatel, psycholog aj.) je jedním ze zdrojových materiálů pro uchopení písně jako stále živého vícevrstevnatého symbolického poselství.

Jsem autorem knihy Kroužení nad Vysočinou, hudbou v pohybu a jedním festivalem vydané v roce 2015 MKS Náměšť nad Oslavou, jejíž druhá kapitola pojednává o proměnách lidové hudby a písní v čase.

V letech 2018 - 2020 jsem ve spolupráci s městemKuřim připravil k vydání tři publikace, které se zabývají orální historií (Malé příběhy velkých dějin), lokální historiografií (Kuřim z první ruky Arnošta Vermouska) a básnickým a vzpomínkovým portrétem publicisty, básníka, redaktora a kulturotvorného pracovníka Jiřího moravského Brabce (Každý den napsat báseň).

V roce 2018 jsem vydal jako spoluautor knížku Jazzová Odyssea (Galén) - životopis legendárního českého jazzmana Jana Konopáska.

V roce 2020 jsem vydal knížku Zápisky potulného lidopisce (Galén), kde se formou krátkých fejetonů zabývám mimo jiné i životem písně.

V roce 2021 jsem vydal pokračování Zápisky potulného lidopisce podruhé (Galén).

V prosinci roku 2022 vyšla větší práce Píseň jako symbol (Galén), která je výstupem mého dlouhodobého rámcového projektu Píseň duše.

 

Vybrané osobnosti, které se mohou vyjádřit k mé dosavadní práci:

Etnologický ústav AV ČR, brněnská pobočka (dr. J. Pospíšilová, dr. L. Uhlíková)

Etnologický ústav AV ČR, Praha (doc.dr. Lubomír Tyllner, dr. J. Procházková)

Moravské zemské muzeum, etnografické oddělení (dr. H. Dvořáková)

prof. dr. Miloš Štědroň, Ústav hudební vědy, Filosofická fakulta MU

Odbor regionální a národnostní kultury MK ČR (dr. Z. Malcová)