Podrobnosti o autorovi

Moje kvalifikace

To podstatné, o co se mohu opřít, je moje dosavadní životní dráha, nabyté zkušenosti a plody dosavadní práce. Ty jsou zkráceně uvedeny zde:

Praktický hudebník – kromě stovek koncertů s různými skupinami (především Poutníci a pak Teagrass) jsem se podílel celkem na zhruba dvacítce gramofonových alb a CD. Některé z nich byly oceněny, například CD Písňobraní (s Jitkou Šuranskou) získalo žánrovou cenu Anděl za rok 2005.

Hudební producent a vydavatel – připraveno celkem nejméně padesát CD, z nichž zhruba 30 vyšlo pod značkou GNOSIS BRNO.  Velkou část z nich jsem kromě přípravy zvukového záznamu opatřil i textovou dokumentací. Kromě dílčích projektů (jednotlivci, skupiny) jsou některé tituly reprezentacemi institucí či regionů: Proměny v čase (2001) – pohled na tradiční hudbu na Moravě v minulosti a dnes, Co ani nečas nesmazal (2009) – průřez hudebními archivy Českého rozhlasu Brno, Živá píseň Strážnice (2015) – retrospektiva našeho největšího folklorního festivalu v letech 2000 – 2014.

Za titul Nejstarší nahrávky moravského a slovenského lidového zpěvu (1909 – 1912), vydaného pod mou značkou GNOSIS BRNO v roce 1998 jsem získal několik ocenění, například cenu Classic, udělovanou Českým hudebním fondem ve spolupráci s Ministerstvem kultury. Za svou edici tradiční hudby jsem získal Cenu Národopisné společnosti.

Rozhlasový redaktor - s Českým rozhlasem jsem od druhé poloviny 90. let spolupracoval jako externí autor pořadů,  roku 2006 jsem nastoupil jako dramaturg Brněnského rozhlasového orchestru lidových nástrojů a posléze jsem se stal i hudebním redaktorem se zaměřením na folklor a žánry jako folk, country, world music. Mým (nejen) rozhlasovým učitelem byl Jaromír Nečas (1922 - 2015).

Publicista – kromě velkého množství článků s hudebně-kulturní tematikou jsem přispíval textem po několik let i do sborníku interdisciplinárního Kolokvia v rámci Folkových prázdnin v Náměšti nad Oslavou, kde jsem se věnoval obecnějším úvahám o povaze hudby, žánru world music a dále introspektivním reflexím vlastní muzikantské dráhy.

Jsem spoluautor kapitoly o hudbě České a Slovenské republiky v celosvětově dostupné příručce Rough Guide to  World Music (Rough Guides 1999).

V roce 1999 jsem připravil a vydal knihu Písně 1964 – 1999, která je biograficky pojatým zpěvníkem sourozenců Ulrychových.

V roce 2003 jsem v nakladatelství Torst vydal knihu Hudba středovýchodní Evropy zaměřenou na tradiční hudbu a world music.

Jsem spoluautorem a editorem knihy Sušilovské zrcadlo (Nové cesty starých písní) vydané v roce 2005 sdružením Folklorum. Tato kniha obsahující příspěvky dvaceti osobností různého zaměření a věku (folkloristé, hudebníci, spisovatel, psycholog aj.) je jedním ze zdrojových materiálů pro uchopení písně jako stále živého vícevrstevnatého symbolického poselství.

Jsem autorem knihy Kroužení nad Vysočinou, hudbou v pohybu a jedním festivalem vydané v roce 2015 MKS Náměšť nad Oslavou, jejíž druhá kapitola pojednává o proměnách lidové hudby a písní v čase.

Vybrané reference k mé dosavadní práci:

Etnologický ústav AV ČR, brněnská pobočka (dr. J. Pospíšilová, dr. L. Uhlíková)

Etnologický ústav AV ČR, Praha (doc.dr. Lubomír Tyllner, dr. J. Procházková)

Moravské zemské muzeum, etnografické oddělení (dr. H. Dvořáková)

prof. dr. Miloš Štědroň, Ústav hudební vědy, Filosofická fakulta MU

Odbor regionální a národnostní kultury MK ČR (dr. Z. Malcová)